content_copy

Jesenná výsadba voľnokorenných ruží

02.10.2024

Jesenné obdobie je ideálne na nákup a výsadbu voľnokorenných drevín. Predajne ovocných a okrasných rastlín začínajú svoju jesennú sezónu po opade listov, kedy môžu rastliny bezpečne vyorať a na predajných plochách založiť do vlhkých pilín a piesku. Medzi okrasné kry, vhodné na voľnokorennú jesennú výsadbu patria aj ruže, ktorým jesenná výsadba prospeje viac ako jarná, keďže majú dostatok času na zakorenenie.


          Jesenná výsadba voľnokorenných sadeníc ruží prináša radu východ a viac sa odporúča, ako tá jarná. Prednosťou je dlhá doba, kedy môžu ruže zakoreniť, dostatok jesennej a zimnej vlahy a vegetačný kľud. Ruže dokážu vytvárať vlásočnicové korene pokiaľ neklesne teplota pôdy pod 5 °C, čo vzhľadom na hĺbku výsadby a klimatické zmeny môže byť až do druhej polovice decembra. Aj napriek klimatickým zmenám a teplejšiemu priebehu konca jesene by sa termín výsadby nemal posunúť do druhej polovice novembra.

          Výber vhodného stanoviska je základom úspechu pestovania ruží. Ruže najlepšie rastú na pôdach ľahkých, piesočnato hlinitých až hlinito piesočnatých, priepustných, výživných a mierne kyslých. Nevhodné sú pôdy ťažké, štrkové a plytké. V prípade, že máme takúto pôdu, je potrebné ju pred výsadbou upraviť. Ťažkú pôdu vyľahčiť pieskom a kompostom, do štrkovej pôdy primiešať ílovitú pôdu s kompostom kvôli lepšiemu zadržiavaniu vody a plytkú pôdu môžeme vylepšiť substrátom určeným priamo na ruže. Takúto úpravu je ideálne vykonať do hĺbky 0,6 m a priemeru 0,5 m. Vo všeobecnosti platí, že ruže očkované na plané podpníky ruže šípovej (Rosa canina) sú menej náročné na pôdne podmienky, ako je tomu pri pravokorenných ružiach rozmnožovaných odrezkami. Pri výbere stanoviska je okrem pôdy dôležité dbať na jeho oslnenie a otvorenosť. Ruže sú kry, ktoré bez problémov znášajú priame slnečné žiarenie, až na pár výnimiek, ktoré je vhodné kvôli kvetom vysadiť do polotieňa (odroda Pashmina® trpí spálením kvetných lupeňov) a otvorené stanovisko napomáha rýchlejšiemu presychaniu krov po daždi alebo rose a zamedzeniu rozširovania sa hubových ochorení.

          Hustota výsadby je závislá od veľkosti každej odrody ruží. Najhustejšie sa vysádzajú ruže pôdopokryvné a miniatúrne (Amica®, Pompeji®), kde sa na 1 m2 vysádza 5 – 6 kusov, následne sú to nízke záhonové ruže ("Coral" Lions-Rose®, Fräulein Maria®), ktorých sa na 1 m2 vysádza 4 – 5 kusov, vyššie čajohybridy (Gräfin Diana®, Königin Marie®) a floribundy (Till Eulenspiegel®, Für Elise®) 3 – 4 kusy na 1 m2 a sadové ruže (Grossherzogin Luise®, Meine Rose®) 1 – 2 ks na 1 m2. Výsledný počet ruží na 1 m2 je závislí na dosahujúcej šírke odrody. Pri príliš hustom spone výsadby sú ruže potláčané a konkurujú si, čo môže viesť k postupnému úhynu najslabšej ruže. Pri riedkom spone sa v záhone vyskytuje príliš veľa buriny a povrch pôdy rýchlo presychá. V tomto prípade je vhodnejšie vysadiť do podrastu nízky plazivé trvalky. Vzdialenosť vo výsadbe pri popínavých ružiach je 1 – 1,5 m (Crimson Siluetta®) pri nižších a slabšie rastúcich odrodách, 1,5 – 2 (Laguna®) m pri stredne silno rastúcich odrodách a 3 m pri bujne rastúcich rambleroch.

          Výsadba ruží je ďalším dôležitým krokom. Ruže totiž na stanovisku vydržia mnoho rokov a presádzanie odrastených krov je veľmi náročné s nižším percentom ujatia. Výsadba sa začína výkopom výsadbovej jamy, ktorá je o jednu tretinu väčšia než koreňový systém ruže. Je to z dôvodu prevzdušnenia a vyľahčenia pôdy v blízkosti koreňov, kde sa budú postupne rozrastať. Ruže je potrebné čo najrýchlejšie po vykopaní zasadiť. V prípade posielania z e-shopov by mali byť balené vo vlhkých pilinách alebo rašeline, aby korene nepresychali. Ak neboli korene zastrihané, pred samotnou výsadbou je vhodné ich mierne zastrihnúť a namočiť na 12 hodín do 10% roztoku prípravku Rokoaktiv. Jedná sa o organo-minerálne hnojivo s vysokým podielom draslíka, osemnástimi aminokyselinami, stopovými prvkami a biostimulačným účinkom na podporu tvorby koreňov. Ak sme pred výsadbou nerobili výmenu pôdy, pôvodnú pôdu obohatíme o kompost alebo substrát. Pri samotnej výsadbe dbáme na hĺbku výsadby. Miesto očkovania sa vysádza 50 mm pod povrchom pôdy. Je to z dôvodu lepšej odolnosti voči vymŕzaniu, lepšiemu zmladzovaniu kra a ker nie je tak náchylný na vylomenie výhonov z podpníka. Pri zasypávaní ruží je vhodné do výsadbovej jamy primiešať sypké organo-minerálne hnojivo z rohoviny Rokosan Ruže a kvitnúce rastliny, ktoré je svojim zložením ideálne hnojivo na rast a kvitnutie ruží počas celej vegetácie. Výhodou tohto hnojiva je pozvoľné uvoľňovanie živín počas troch rokov, najmä dusíka, ktorý je v pôde veľmi pohyblivý. Po zasypaní polovice jamy pôdu utlačíme a následne dosypeme po povrch. Na povrchu vytvarujeme zálievkovú misu a vysadené ruže zalejeme.

          Po výsadbe nasleduje ošetrenie ruží. Poškodené výhony je vhodné skrátiť, aby rany rýchlo zaschli a nepoškodil ich mráz. Pokiaľ je po výsadbe suché obdobie, opakujeme zálievku. S príchodom prízemných mrazov vysadené ruže nakopcujeme. Ochránime tak mladé výhony pred vymrznutím a zabránime premŕzaniu pôdy do hĺbky. Týmto dáme viac času na tvorbu vlásočníc a dostatočné zakorenenie ruží. Pred samotným nakopcovaním môžeme ruže ošetriť fungicídnym prípravkom, aby sme zabránili rozmáhaniu sa hubových ochorení na výhonoch. Ruže môžeme nakopcovať okolitou pôdou, kompostom alebo drevnou štiepkou v kombinácii s čečinou ihličnanov.

          Závlaha počas zimných mesiacoch nie je nevyhnutná. Postačujúce sú atmosférické zrážky. V extrémnych prípadoch, kedy by dlhší čas nepršalo a nemrzlo možno vysadené ruže fyzicky skontrolovať, či je výsadbová jama dostatočne vlhká.

          Výsadba ruží predstavuje sled niekoľkých úkonov od výberu vhodnej odrody, cez prípravu pôdy, výsadbu, hnojenie, zálievku a ochranu proti mrazom. Správne vykonanie všetkých úkonov predlžuje životnosť krov ruží, ktoré sa nám odvďačia bohatým a pestrofarebným kvitnutím doplneným o rozmanité vône.